Biedronki

Biedroneczki są w kropeczki… ale u nas kropek brak.
Figlujemy i skaczemy, zdarza nam się chodzić wspak.
Każdy z nas jest pięciolatkiem, więc wspaniała to jest pora,
By codziennie, już od rana, mknąć wesoło do przedszkola.
Nasze panie co dzień rano stoją w drzwiach z wesołą minką
I w ten sposób się witają z każdym chłopcem i dziewczynką.
Kto Biedronką już się stanie, musi dzielny być i miły,
By dać przykład tym maluchom, co dopiero tu przybyły.
Czasem trzeba śpiewać, tańczyć, liczyć, dzielić na sylaby,
Innym razem coś malować, nieraz czasu brak na laby.
U nas nikt nie zazna nudy, mamy dużo zabaw w kole,
Lalki, auta, klocki, misie, tego nie ma nawet w szkole!
Po angielsku poznajemy nowe słowa i piosenki
I książeczki też czytamy – przecież problem to niewielki.
Wszystkie dzieci chcą być zdrowe, więc na spacer co dzień gnamy,
A gdy ciepło jest na dworze, to plac zabaw uwielbiamy.

Tematyka kompleksowa: Styczeń

1. Mija czas – znów zima wokół nas
  2. Sporty zimowe dla zdrowia odlotowe
  3. Bardzo kocham babcię, dziadka, życie z nimi to jest gratka
  4. Jak to się dzieje, że lód topnieje? – zimowe doświadczenia i eksperymenty

Zamierzenia wychowawczo-dydaktyczne - Styczeń

1. Współtworzenie przyjaznej atmosfery w grupie, przestrzeganie ustalonych umów i zasad regulujących współżycie w grupie, integracja grupy przedszkolnej.
  2. Doskonalenie wzajemnych relacji pomiędzy dziećmi, opartych na wzajemnym szacunku i akceptacji, wspólne zabawy, zwrócenie uwagi na fakt, aby dzieci czuły się w przedszkolu bezpiecznie i swobodnie.
  3. Doskonalenie samodzielności w zakresie samoobsługi: rozbieranie się i ubieranie, spożywanie posiłków, porządkowanie zabawek, zgłaszanie swoich potrzeb.
  4. Obserwowanie środowiska przyrodniczego: zwrócenie uwagi na zmiany, jakie zachodzą w przyrodzie na przełomie jesieni i zimy, konieczność dostosowania stroju do warunków atmosferycznych, konieczność niesienia pomocy ptakom, zwierzętom.
  5. Przypomnienie dzieciom zasad bezpiecznego korzystania z drogi wokół przedszkola i zasad bezpieczeństwa w przedszkolu.
  6. Wdrażanie dzieci do dbałości o zdrowie poprzez higienę i prawidłowe odżywanie się oraz zdrowy tryb życia.
  7. Rozwijanie umiejętności formułowania krótkich wypowiedzi na określone tematy oraz analizy i syntezy słuchowej.
  8. Rozwijanie sprawności manualnej, ćwiczenia grafomotoryczne.
  9. Doskonalenie umiejętności matematycznych – klasyfikowania i porównywania wielkości i liczebności, przeliczania, kontynuowania rozpoczętych rytmów, wdrażanie do dodawania na konkretach oraz nazywania liczb.
  10. Rozwijanie umiejętności oraz pogłębianie predyspozycji muzycznych, plastycznych, językowych i ruchowych.
  11. Uwrażliwienie na sferę emocjonalną – nauka umiejętności radzenia sobie w sytuacjach trudnych.
  12. Przybliżanie dzieciom tradycji bożonarodzeniowych, zwrócenie uwagi na rodzinny charakter Świąt Bożego Narodzenia, wspólne przygotowania do świąt w przedszkolu.

Ważne daty: Styczeń

• 04.01. - Dzień Braille'a
  • 18.01. - Dzień Kubusia Puchatka
  • 18.01. - Czytające przedszkole – Zima z książką – czytanie opowiadania ,,Zima u Kubusia Puchatka” połączone z degustacją herbatników smarowanych miodkiem
  • 21.01. - Czytające przedszkole – Dzień Babci – czytanie opowiadania ,,Wypożyczalnia babć” M. Czernik, nagranie piosenki ,,Cza cza dla babci” i przesłanie nagrania babciom
  • 22.01. - Czytające przedszkole – Dzień Dziadka – czytanie opowiadania ,,Dziadek na huśtawce” R. Piątkowskiej, nagranie piosenki ,,Dziadku nasz kochany” i przesłanie nagrania dziadkom
  • 22.01. - Zajęcia w ramach projektu ,,Przedszkolne podróże małe i duże” – Finlandia – poznanie ciekawostek na temat Finlandii, zapoznanie z pojęciem nocy polarnej i dnia polarnego, wykonywanie kolorowych rybek, oglądanie bajki z serii ,,Muminki”
  • 25.01. - Zajęcia w ramach projektu ,,Mali Einsteini” – zabawy badawcze z wodą CZ. III
  • 29.01. - Dzień Rogalika – przygotowanie i pieczenie rogalików z czekoladą, wspólna degustacja wypieków
Przygotowujemy się do Świąt !!!

Pieczemy i dekorujemy pierniczki, wykonujemy ozdoby z masy solnej, rysujemy choinkę, uczymy się wierszyków i piosenek świątecznych...

Mikołaj zostawił dla nas w tym roku super prezenty :)

W ramach naszych zadań z kalendarza adwentowego Biedronki przygotowywały się na wizytę Świętego Mikołaja w swoich domach :)